Kúpa bytu, na čo si dať pozor

Kupujete byt? Pre niekoho zábava, pre niekoho stres. V každom prípade dôležité rozhodnutie. Čo si všímať a čo sa pýtať na obhliadkach?

Po čase strávenom na realitných portáloch máte vytlačených niekoľko relevantných ponúk. Poďme teda na obhliadky.

Termín obhliadky zvoľte počas denného svetla ideálne v dopravnej špičke. Uvidíte, ako je lokalita dostupná, budete počuť reálny hluk a zhodnotíte do akej miery je byt svetlý/tmavý.

Dohodnite si viac obhliadok za sebou, ak sú v rovnakej lokalite.

Vytlačte si ponuku a zoberte ju so sebou. Na mieste si robte poznámky. Zíde sa vám to hlavne v prípade, ak budete absolvovať viac obhliadok.

Komunikujte priamo s majiteľom nehnuteľnosti, aj keď bude prítomný maklér.

Počúvajte zvuky a hluk. Nenuďte prekvapený, ak bude v byte pustená hudba, alebo televízia. Požiadajte majiteľa, aby zvuk stlmil. Taktiež ho požiadajte, aby vám pootvoril okná v jednotlivých miestnostiach.

Pri staršom byte preverte technický stav. Pýtajte sa čo bolo rekonštruované. Rátajte s tým, že byt bude pekne naaranžovaný. Je možné, že bude čerstvo vymaľovaný. Čo sa nachádza pod pekným povrchom?

TIP: Ak bude napríklad treba prerobiť starú elektroinštaláciu, opätovnému stierkovaniu a maľovaniu sa nevyhnete. Dobrým znamením je nová rozvodná skriňa v byte a medené vodiče v stenách. Tie viete skontrolovať odklopením krytu vypínača.

Všímajte si stropy v jednotlivých miestnostiach. Upozornite majiteľa na známky zatečenia, a uistite sa či sa jednalo o ojedinelé zatečenie, alebo sa jedná o pretrvávajúci problém. Pleseň v rohoch môže signalizovať vážnejší problém a existenciu tepelných mostov.

Vnímajte všetkými zmyslami. Aj malý zápach v kúpeľni môže signalizovať problém s kanalizáciou, alebo s vlhnutím a odvetraním.

Všimnite si, akým spôsobom je vyriešený odvod pár v kuchyni.

Rozlohu bytu poznáte vopred z inzercie. Tento údaj preverte. Hlavne ak máte pocit, že plocha je menšia. Adekvátnosť ceny určí porovnanie pomeru ceny a plochy (€/m2). Predávajúci často tento údaj tak trošku nafúkne. Prípadne do plochy zaráta aj veľkometrážnu pivnicu, či terasu.  

TIP: Nenechajte sa natiahnuť. Presný údaj sa dá vyčítať z nadobúdacej zmluvy, alebo zo zálohového predpisu predávajúceho.

Najväčšia položka v prevádzkových nákladoch je mesačná platba správcovi. V zálohovom predpise majiteľa nájdete túto sumu rozpísanú na jednotlivé položky.

TIP: Požiadajte majiteľa o možnosť nahliadnuť, prípadne si spravte kópiu tohto dokumentu a neskôr rozanalyzujte. Poznačte si názov správcovskej spoločnosti. Mesačné platby sa menia počtom obyvateľov bytu.

Aké sú možnosti káblovej televízie a internetu, ktorí prevádzkovatelia majú v dome prípojky, je v dome optika?

Ďalšie otázky by sa mali týkať bytového domu. Aké sú technické problémy. Aké rekonštrukcie boli uskutočnené. Aké sú plánované v dohľadnej dobe. Ako boli rekonštrukcie financované. Či je bytový dom zaťažený úverom. Aký je zostatok, ako dlho sa ešte bude splácať.

Aké sú v dome spoločné priestory, kde sa nachádzajú a ako ich majitelia využívajú.

Spýtajte sa na bezpečnosť. Či nastali v minulosti v dome, alebo v pivniciach krádeže. Aký je bezpečnostný systém, ako je zabezpečený vchod a spoločné priestory.

Ďalšia otázka sa môže týkať susedov. Akí sú? Starí, mladí? Sú v dome byty, ktoré majitelia prenajímajú? Kto sú nájomcovia? Študenti, robotníci? Je v dome nejaký problémový sused, neprispôsobivý, alkoholik, agresor? Býva v dome nejaký neplatič?

Snažte sa komunikovať priamo s majiteľom, ak je to možné. Spýtajte sa ho, ako dlho v byte býva, aký je dôvod jeho predaja. Spýtajte sa ho na okolie. Kde nakupuje, kde je zástavka, ako sa v okolí domu parkuje.

Preverte právny stav. Skontrolujte list vlastníctva. Požiadajte majiteľa, aby vám vysvetlil ťarchy, ak sa na ňom nachádzajú.

Zistite, aké prevádzky sa nachádzajú v dome, alebo v jeho blízkosti. Ak sa tu nachádza napríklad pohostinstvo, skontrolujte prevádzkovú dobu.

Ak vás byt naozaj oslovil a seriózne nad ním uvažujete, pokúste sa spraviť si ďalší prieskum.

Zavolajte, alebo navštívte správcovskú spoločnosť a potvrďte si u nich údaje z obhliadky.

Poprechádzajte sa po okolí. Príďte sa pozrieť, ako vyzerá dom a okolie v rôznych časoch, napríklad v noci.

Investujte svoj čas. Zaparkujte pred domom a sledujte, akí ľudia vchádzajú a vychádzajú z domu. Akí ľudia sa zgrupujú v okolí. Oslovte susedov. Predstavte sa ako potenciálny sused. Pýtajte sa ich ako sa im býva, aké sú problémy.

TIP: Ak sa rozhodnete pre kúpu konkrétnej nehnuteľnosti, nehanbite sa spýtať sa na cenu. Majitelia vo veľa prípadoch nastavia cenu trošku vyššie a počítajú so zľavou. Môžete sa takto dostať napríklad k novej kuchynskej linke zadarmo.

Buďte pripravený. Majte medzičasom jasno vo financovaní. Ak kupujete na hypotekárny úver, komunikujte s vašim finančným poradcom už v období pred obhliadkami. Vyberte si banku a vybavte si „hypotekárny certifikát“. Zistite si, aké doklady budete potrebovať k čerpaniu úveru.

Pripraveným šťastie praje. Je možné, že nájdete ideálny byt a budete musieť reagovať rýchlo.

Pomohol vám tento článok? Budem rád ak mi napíšete. Podeľte sa so mnou o váš úspech. Napíšte mi, ako to nakoniec dopadlo. Poteším sa každému komentáru.