fbpx

Kúpa bytu, na čo si dať pozor

Kupujete byt? Pre niekoho zábava, pre niekoho stres. V každom prípade dôležité rozhodnutie. Čo si všímať a čo sa pýtať na obhliadkach?

Po čase strávenom na realitných portáloch máte vytlačených niekoľko relevantných ponúk. Poďme teda na obhliadky.

Termín obhliadky zvoľte počas denného svetla ideálne v dopravnej špičke. Uvidíte, ako je lokalita dostupná, budete počuť reálny hluk a zhodnotíte do akej miery je byt svetlý/tmavý.

Dohodnite si viac obhliadok za sebou, ak sú v rovnakej lokalite.

Vytlačte si ponuku a zoberte ju so sebou. Na mieste si robte poznámky. Zíde sa vám to hlavne v prípade, ak budete absolvovať viac obhliadok.

Komunikujte priamo s majiteľom nehnuteľnosti, aj keď bude prítomný maklér.

Počúvajte zvuky a hluk. Nenuďte prekvapený, ak bude v byte pustená hudba, alebo televízia. Požiadajte majiteľa, aby zvuk stlmil. Taktiež ho požiadajte, aby vám pootvoril okná v jednotlivých miestnostiach.

Pri staršom byte preverte technický stav. Pýtajte sa čo bolo rekonštruované. Rátajte s tým, že byt bude pekne naaranžovaný. Je možné, že bude čerstvo vymaľovaný. Čo sa nachádza pod pekným povrchom?

TIP: Ak bude napríklad treba prerobiť starú elektroinštaláciu, opätovnému stierkovaniu a maľovaniu sa nevyhnete. Dobrým znamením je nová rozvodná skriňa v byte a medené vodiče v stenách. Tie viete skontrolovať odklopením krytu vypínača.

Všímajte si stropy v jednotlivých miestnostiach. Upozornite majiteľa na známky zatečenia, a uistite sa či sa jednalo o ojedinelé zatečenie, alebo sa jedná o pretrvávajúci problém. Pleseň v rohoch môže signalizovať vážnejší problém a existenciu tepelných mostov.

Vnímajte všetkými zmyslami. Aj malý zápach v kúpeľni môže signalizovať problém s kanalizáciou, alebo s vlhnutím a odvetraním.

Všimnite si, akým spôsobom je vyriešený odvod pár v kuchyni.

Rozlohu bytu poznáte vopred z inzercie. Tento údaj preverte. Hlavne ak máte pocit, že plocha je menšia. Adekvátnosť ceny určí porovnanie pomeru ceny a plochy (€/m2). Predávajúci často tento údaj tak trošku nafúkne. Prípadne do plochy zaráta aj veľkometrážnu pivnicu, či terasu.  

TIP: Nenechajte sa natiahnuť. Presný údaj sa dá vyčítať z nadobúdacej zmluvy, alebo zo zálohového predpisu predávajúceho.

Najväčšia položka v prevádzkových nákladoch je mesačná platba správcovi. V zálohovom predpise majiteľa nájdete túto sumu rozpísanú na jednotlivé položky.

TIP: Požiadajte majiteľa o možnosť nahliadnuť, prípadne si spravte kópiu tohto dokumentu a neskôr rozanalyzujte. Poznačte si názov správcovskej spoločnosti. Mesačné platby sa menia počtom obyvateľov bytu.

Aké sú možnosti káblovej televízie a internetu, ktorí prevádzkovatelia majú v dome prípojky, je v dome optika?

Ďalšie otázky by sa mali týkať bytového domu. Aké sú technické problémy. Aké rekonštrukcie boli uskutočnené. Aké sú plánované v dohľadnej dobe. Ako boli rekonštrukcie financované. Či je bytový dom zaťažený úverom. Aký je zostatok, ako dlho sa ešte bude splácať.

Aké sú v dome spoločné priestory, kde sa nachádzajú a ako ich majitelia využívajú.

Spýtajte sa na bezpečnosť. Či nastali v minulosti v dome, alebo v pivniciach krádeže. Aký je bezpečnostný systém, ako je zabezpečený vchod a spoločné priestory.

Ďalšia otázka sa môže týkať susedov. Akí sú? Starí, mladí? Sú v dome byty, ktoré majitelia prenajímajú? Kto sú nájomcovia? Študenti, robotníci? Je v dome nejaký problémový sused, neprispôsobivý, alkoholik, agresor? Býva v dome nejaký neplatič?

Snažte sa komunikovať priamo s majiteľom, ak je to možné. Spýtajte sa ho, ako dlho v byte býva, aký je dôvod jeho predaja. Spýtajte sa ho na okolie. Kde nakupuje, kde je zástavka, ako sa v okolí domu parkuje.

Preverte právny stav. Skontrolujte list vlastníctva. Požiadajte majiteľa, aby vám vysvetlil ťarchy, ak sa na ňom nachádzajú.

Zistite, aké prevádzky sa nachádzajú v dome, alebo v jeho blízkosti. Ak sa tu nachádza napríklad pohostinstvo, skontrolujte prevádzkovú dobu.

Ak vás byt naozaj oslovil a seriózne nad ním uvažujete, pokúste sa spraviť si ďalší prieskum.

Zavolajte, alebo navštívte správcovskú spoločnosť a potvrďte si u nich údaje z obhliadky.

Poprechádzajte sa po okolí. Príďte sa pozrieť, ako vyzerá dom a okolie v rôznych časoch, napríklad v noci.

Investujte svoj čas. Zaparkujte pred domom a sledujte, akí ľudia vchádzajú a vychádzajú z domu. Akí ľudia sa zgrupujú v okolí. Oslovte susedov. Predstavte sa ako potenciálny sused. Pýtajte sa ich ako sa im býva, aké sú problémy.

TIP: Ak sa rozhodnete pre kúpu konkrétnej nehnuteľnosti, nehanbite sa spýtať sa na cenu. Majitelia vo veľa prípadoch nastavia cenu trošku vyššie a počítajú so zľavou. Môžete sa takto dostať napríklad k novej kuchynskej linke zadarmo.

Buďte pripravený. Majte medzičasom jasno vo financovaní. Ak kupujete na hypotekárny úver, komunikujte s vašim finančným poradcom už v období pred obhliadkami. Vyberte si banku a vybavte si „hypotekárny certifikát“. Zistite si, aké doklady budete potrebovať k čerpaniu úveru.

Pripraveným šťastie praje. Je možné, že nájdete ideálny byt a budete musieť reagovať rýchlo.

Pomohol vám tento článok? Budem rád ak mi napíšete. Podeľte sa so mnou o váš úspech. Napíšte mi, ako to nakoniec dopadlo. Poteším sa každému komentáru. 

Predávate nehnuteľnosť, alebo hľadáte nájomcu?

Pozrite si, akým spôsobom pracujem pre svojich klientov.

Kliknite na obrázok nižšie.

Pin It on Pinterest