Energetický certifikát pri predaji a prenájme nehnuteľnosti

Predávate, alebo prenajímate nehnuteľnosť? Vedeli ste o tejto vašej povinnosti?

Ak predávate nehnuteľnosť, ako majiteľ ste zo zákona povinný mať a odovzdať kupujúcemu, tzv. energetický certifikát budovy.

Pri prenájme odovzdávate nájomníkovi kópiu certifikátu.

Už pri samotnej realitnej inzercii sa vyžaduje uvedenie energetickej triedy. Jedná sa o zákon 555­/2005 ZZ.

Ak majiteľ nemá splnenú túto povinnosť, hrozí pokuta do 2000€, prípadne do 3000€ ak je vlastník právnická osoba. Kontrolným orgánom je štátne energetická inšpekcia.

Aj keď predávate, inzerujete prostredníctvom realitnej kancelárie, povinnosť a sankcia zostáva na pleciach majiteľa.

Pri novších rodinných domoch je energetický certifikát podmienkou kolaudácie, čiže je pravdepodobné, že sa nachádza vo vašej projektovej dokumentácii.

Ak je váš dom starší, je treba ešte pred začiatkom predaja certifikát pripraviť. Existujú spoločnosti, ktoré vám certifikát vystavia aj na diaľku. Stačí zaslať potrebné údaje a certifikát môžete mať zaslaný poštou do týždňa. Cena pri rodinnom dome by nemala prekročiť 100€.

K príprave certifikátu budete potrebovať nasledujúce podklady:

– Projekt domu, časť architektúra. Hlavne pôdorysy jednotlivých poschodí, rez stavby,

– Aktuálne fotografie. Tie viete jednoducho odfotiť mobilom

– Vyplniť formulár so základnými údajmi o majiteľovi a nehnuteľnosti

Čo ak projekt domu nemám?

V tomto prípade bude sú v zásade dve možnosti. Prvá je navštíviť príslušný stavebný úrad a požiadať ich o dohľadanie vášho projektu v archíve a o možnosť skopírovať si potrebné strany.

Ak ani tam nepochodíte, musíte dom pomerať, nakresliť si vlastné pôdorysy vrátane otvorov okien a dverí, výšky miestností. Bude treba zistiť, aké materiály boli použité, aká je hrúbka zateplenia, spôsob vykurovania, vetrania a podobne. Človek, ktorý vám bude certifikát pripravovať vás navedie, čo všetko bude potrebovať.

Ako je to pri bytoch?

Informujte sa u správcu budovy. Správca vám povie, či bytový dom je povinný mať energetický certifikát, alebo je dom od tejto povinnosti oslobodený. Ak má dom energetický certifikát vyžiadajte si od správcu jeho kópiu.

Energetický certifikát obsahuje množstvo informácií. Pri predaji nehnuteľnosti bude kupujúcich zaujímať hlavne aká je energetická trieda budovy. Tá môže byť od A (najlepšia) až po G (najhoršia).

Energetickú triedu uvediete v inzeráte na realitných portáloch.

Energetický certifikát môže byť pre vás predstavovať výhodu pri predaji, alebo prenájme.

Kupujúci, alebo nájomca ho berie do úvahy a uprednostní napríklad dom v kategórii A pred domom v kategórii B. Je predpoklad, že pri nehnuteľnosti A bude mať nižšie náklady na vykurovanie.

Nižšie náklady môžu byť argumentom k vyššej cene nehnuteľnosti.

Pomohol vám tento článok? Našli ste v ňom odpovede na vaše otázky? Budem rád ak mi napíšete. Poteším sa každému komentáru. Relevantné informácie doplním